niedziela, 10 września 2017

granica

20oC wewnątrz to jednak chyba trochę mało (chociaż mi osobiście wystarcza). Co i jak się zmienia gdy przyjmie się 21oC? Moja działka jest na granicy II i III strefy (północ województwa opolskiego).że musisz się ciut bardziej starać, aby zmieścić się z tymi 10 Watami /m2A ja napiszę tylko, że jesli dom pasywny jest droższy o 30 tyś od tradycyjnego, rocznie oszczędzamy 1500 na ogrzewaniu, a dom weźmiemy na kredyt 30 lat, to prawie na pewno inwestycja nam się nie zwróci. wyobraź sobie że są lata tj początek lat 90.. budujesz dom.. a co tam będę izolował ..
teraz na gaz mnie nie stać, węgla spalam pińć ton i to przez noc do rana w silne mrozy telepie mnie z zimna.
Bo "nie opłacało" rachunek musi być długi i co najmniej 30 lat do przodu.
A biorąc kredyt- warto mieć przynajmniej część rachunków z głowy .. i tak zapłacisz z 350 kzł wyjdzie po 30 latach 800 kzł  Logiczne że z tym samym U straty są te same. Tego nie zaprzeczam bo by to była głupota. Współczynnik U nie pokazuje ile mur zje ciepła tylko ile przez niego przenika. Im grubsza ciężka konstrukcja tym więcej konstrukcja tej energii ukradnie i nie odda już później bo odda te 10cm przegrody a pożera cały mur aż do ocieplenia. Jak ściana nośna ma gr.24cm to 10cm z tego będzie brało udział w akumulacji z której się skorzysta a pozostałe 14cm pójdzie na straty. W lecie spoko bo pomoże w ochładzaniu ale w okresie grzewczym będzie wychładzać dom przez co trzeba większą moc grzewczą aby grzać. 10 cm uczestniczy w wymianie ciepła w cyklu dzień - noc. Ciepło w dzień energia dociera maks na 10 cm, zimno w noc energia jest oddawana maks wuko Warszawa  z głębokości 10 cm. Jak masz pod rząd dwa dni zimne, to energia jest pobierana np z 15 cm. To co zostało zakumulowane w całej grubości nie jest stracone jak piszesz. Jest wykorzystane w okresach, gdy dłużej jest zimno.
tak że 30 kzł .. to błąd statystyczny.
To jest wskaźnik, wolę W/K nim się lepiej operuje.. 100 W/K może być w domu 100m2 jak i 300 m2 W/K - charakteryzują tak jak silnik - ilość gram paliwa na jeden kilowat mocy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz